Mi a különbség az okos eszköz, és az okos otthon között?
Az okosotthon-rendszerekből mára hatalmas a kínálat. Ezek egymástól nagyon eltérőek is lehetnek, de a fő feladatuk ugyanaz. Megkönnyíteni az ember életét, komfortosabbá tenni, több én időt adni a felhasználónak, és pl. egy világítás vagy fűtésvezérlés esetén pénzt spóroljon meg.
Van néhány okos eszközünk, ami applikációval tudunk (táv)vezérelni, még nem számít okosotthonnak. Ez egy jó kiinduló pont, hiszen megvan az érdeklődés és a tapasztalat ebbe az irányba.
Hogyan lesz okos eszközből, okos otthon? Vegyük a fenti példát. A konnektor, amire a világítást kötöttük, vezérelhető egy alkonykapcsolóval. Ami ha a beállított fényerő csökkenést érzi, akkor bekapcsolja a lámpát. De be lehet állítani időszakot, és napszakot is, hogy este kapcsoljon be, ezt magán az eszközön is.
Akkor beszélhetünk okosotthon-rendszerről, ha ezek az eszközök, a felhasználó beavatkozása nélkül is működnek, úgy, ahogy azt szeretnénk. Az eszközök képesek egymással kommunikálni és feladatokat végrehajtani.
Akkor válik okos otthonná ez a konnektor, ha pl. hozzárendeljük egy mozgásérzékelőt, vagy egy jelenlét érzékelőt, amit szintén úgy programozunk hogy csak este kapcsoljon. Ekkor már nem kell beavatkoznunk a működésébe, az addig világít, amig kint tartózkodunk. Ha bejövünk, lekapcsol.
KZ